Deklaracja dostępności
Muzeum Śląskie w Katowicach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja dostępności dotyczy serwisu internetowego Biuletyn Informacji Publicznej Muzeum Śląskiego w Katowicach.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.
Niedostępne treści
Niezgodność z załącznikiem
- struktura nagłówków nie wszędzie jest poprawnie uporządkowana;
- fokus jest nieczytelny na niektórych elementach;
- niektóre elementy strony nie mają odpowiedniego kontrastu;
- mapa serwisu nie odzwierciedla tego jak zbudowana jest strona. W strukturze mapy serwisu znajduje się też wiele pustych folderów;
- przyciski zmiany rozmiaru czcionki oraz przycisk przełączania widoku o normalnym i wysokim kontraście nie działają dla podstrony „Wyszukiwanie zaawansowane”;
- formularze na stronie nie są w pełni dostępne.
Przygotowanie deklaracji dostępności
Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Raport z informacjami o samoocenie dostępności
Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje
Udogodnienia
Na stronie https://muzeumslaskie.pl/muzeum-dostepne/ wyszczególniono informacje dotyczące wprowadzonych rozwiązań i oferty dostępnej.
Wejścia do budynków, na wieżę oraz do czytelni i do kas wyposażono w znaczniki Totupoint.
W recepcji oraz kasach dostępny jest skrócony plan tyflograficzny z krótką informacją w alfabecie Braille’a. Bardziej szczegółowe plany wypukłe dostępne są wyłącznie w kasach.
W kasach, recepcji oraz w audytorium jest zainstalowana pętla indukcyjna.
Wszystkie filmy mają napisy. Do wybranych wydarzeń są dostępne filmy w PJM.
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Anna Dąbrowa — mailowo a.dabrowa@muzeumslaskie.pl lub telefonicznie (32) 213 08 55.
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
Nazwa organu odwoławczego: Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach
Adres organu odwoławczego: ul. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice
Adres e-mail organu odwoławczego: dyrekcja@muzeumslaskie.pl
Telefon organu odwoławczego: (32) 779 93 00
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Siedziba Muzeum Śląskiego powstała na terenie dawnej kopalni Katowice. Kompleks obejmuje nowe budynki, umieszczone częściowo pod ziemią, oraz budynki pokopalniane. Część z nich została odnowiona i udostępniona do zwiedzania. Niektóre trasy łączące poszczególne budynki mają niewielkie nachylenia.
Wszystkie budynki udostępnione do zwiedzania są wyposażone w windy. W budynku wystaw winda znajduje się poza strefą zwiedzania, dlatego po zwiedzeniu poziomu -2 należy poinformować przy kasach o konieczności skorzystania z windy prowadzącej na poziom -4. Rampa, która łączy dwa poziomy wystaw nie jest pochylnią, posiada zbliżone nachylenie do pochylni, jednak nie jest wyposażona w poręcze. Wszystkie korytarze i drzwi wejściowe mają odpowiednie szerokości zapewniające dostęp dla osób poruszających się na wózkach.
Parking podziemny oraz parking naziemny posiada miejsca wyznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Z parkingu podziemnego do poszczególnych przestrzeni prowadzą windy. Z parkingu naziemnego trasa jest częściowo nachylona. Do budynku Łaźni prowadzi z parkingu winda terenowa.
Z uwagi na lokalizację budynku na wzgórzu z ulicy Tadeusza Dobrowolskiego i zlokalizowanego tam przystanku prowadzi winda.
We wszystkich budynkach są toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W pobliżu kas znajdują się dwa wózki dostępne na życzenie.
W budynku holu centralnego jest pokój opieki nad dzieckiem, a w budynku głównym strefa wyciszenia. W kasach są dostępne do wypożyczenia słuchawki wygłuszające.
Na wszystkich wystawach są miejsca do siedzenia.
Stanowisko informacji, punkty kasowe oraz sala audytoryjna są wyposażone w pętle indukcyjną. W muzeum pracują osoby, które posługują się językiem migowym na różnych poziomach.
W budynku głównym oraz administracyjnym, a także na zewnątrz znajdują się naziemne linie prowadzące. W kasach oraz strefie wyciszenia są dostępne opracowania w alfabecie Braille’a, w tym Informatory wyposażone w wypukłe plany budynków.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Anna Dąbrowa, a.dabrowa@muzeumslaskie.pl, tel. 32 213 0855